Kojų nagų grybelis

Kojų nagų grybelis – tai viena iš dažniausiai pasitaikančių infekcinių pėdų susirgimų. Tai infekcija, kurią sukelia dermotofitai (kurie pažeidžia nagą, bei ardo keratiną, vieną iš pagrindinių nago sudedamųjų medžiagų) , mielės arba pelėsiai.  Gana plačiai paplitusi nuomonė, kad ši liga susijusi su higienos trūkumu, tačiau tikrovė ne visai tokia. Net ir laikantis  sterilios higienos- gali užtekti vieno apsilankymo viešoje vietoje, kur šilta ir drėgna (baseinai, pirtys, saunos ir t.t.), bei kur lankosi daugybė žmonių ir užsikrėsti, kadangi tai ne tik palankiausia vieta pasigauti infekciją, bet  ir ypatingai palanki terpė grybeliui daugintis.

Pirmieji požymiai, rodantys, kad galite būti užsikrėtę kojų nagų grybeliu, tai paraudę kojų tarpupirščiai, jaučiamas niežulys, oda gali pradėti pleiskanoti. Dažniausiai ir greičiausiai šie simptomai pastebimi tarpupirščiuose, dėl to, kad nuo prakaito ar uždaros avalynės šios vietos būna sušilusios ir sudrėkusios. Tad pajautus šiuos, dar pačius pirmus ženklus, jau reikėtų kuo skubiau imtis priemonių, nes kuo anksčiau liga bus  pradėta gydyti, tuo greičiau ji bus įveikta.

Nepastebėjus ar tiesiog nusprendus ignoruoti pačius pirmus požymius – liga pradeda įsisenėti, prasideda pačio kojų nago išvaizdos pakitimai. Pirmiausiai nagas nebetenka natūralaus blizgesio, spalva tampa matinė, nago plokštelė pasidaro trapi. Ligai progresuojant toliau – nago išvaizda keičiasi gana stipriai, jis pradeda sluoksniuotis, tampa nelygus, grubus, bei pastebimai storesnis. Pasikeičia ir spalva, iš neblizgaus matinio tampa dažniausiai geltonos spalvos, nors neretai pasitaiko atvejų, kai jie tampa žalsvi, rausvi ar net ir juodi.

Nors didžiausia dalis žmonių kojų nagų grybeliu užsikrečia viešo lankymosi vietose, kuriose šilta ir drėgna, tačiau taip pat dažnai užsikrečiama ir naudojantis ne savo avalynę, pavyzdžiui, boulingo klubuose, ledo arenose, ar tiesiog pasiskolinus batus iš kito asmens. Net jei skolinatės ir iš artimo, gerai pažįstamo žmogaus – vis tiek rizikuojate. Nagų grybelio požymiai pastebimi ne iš karto, dėl to tas žmogus, kuris jums skolina, gali ir pats nežinoti, kad serga.

Viena iš priežasčių, galinčių paskatinti šią ligą – netinkama avalynė. Šiltuoju metų laiku, kaip įmanoma dažniau reikėtų vengti uždaros avalynės, kurioje pėda šiltų, prakaituotų. Žinoma, ne visada oro sąlygos leidžia dėvėti tai, kas būtų pėdai geriausia. Tačiau ir orams atšalus, labai svarbu atidžiai rinktis ką avėti: geriausia kad batai būtų kuo natūralesnės sudėties, ir tinkamo dydžio. Renkantis kojines – patariama vengti sintetinių audinių, skatinančių pėdų prakaitavimą.

Žmones, kurie serga cukriniu diabetu, kraujagyslių ligomis, ar turi antsvorio, dermatologai priskiria prie padidintos rizikos grupės grybeline infekcija užsikrėsti. Kadangi šios ligos sutrikdo kojų kraujotaką, tad organizmas tampa ne tik jautresnis infekciniams susirgimas, bet ir užsikrėtus kojų nagų grybeliu – galimas ilgesnis gijimas.

Kojų nagų grybeliui gydyti rekomenduojama nemažai priemonių ir  natūralių receptų. Esant dar tik ligos pradžiai, galima gydyti tepalais arba specialiais purškikliais, kurie stabdo grybelio dauginimąsi ir jį sunaikina. Šios, išoriškai naudojamos priemonės yra veiksmingos, tačiau tik tuo atveju jei liga dar nėra labai įsisenėjusi. Jei infekcija jau įsisenėjo ir pažeistas visas nagas – tuomet jų gali nepakakti.

Žmonės, kurie kartą jau yra sirgę kojų nagų grybeliu, turi didesnę tikimybę ir vėl juo užsikrėsti. Tad net ir visiškai jį išgydžius, svarbu imtis visų profilaktinių priemonių, užkertančių kelią infekcijos atsinaujinimui. Svarbiausia, žinoma, lieka higiena, ypač lankantis vietose, kur yra didelė tikimybė nagų grybeliu užsikrėsti.